Sosyal yardımlaşma ağı: JUMO

Ne yaptığımızı, ne düşündüğümüzü, nerede olduğumuzu paylaştık. Fotoğraflarımızı yükledik, diğerlerininkileri yorumladık, beğendik, sildik… Şimdi biraz da “değer yaratma” zamanı! Facebook’un kurucularından biri olan Chris Hughes, Jumo adını verdiği sosyal paylaşım ağı ile sadece güncel olayları interaktif ortama taşımıyor aynı zamanda kullanıcıların harekete geçmesi, desteklemesi ve yardımda bulunmasını sağlıyor!

Songül Aslantürk

“Bireyleri ve organizasyonları dünyayı değiştirmek üzere biraraya getiriyoruz.”

İşte Facebook'un kurucularından ve 2008 Barack Obama online seçim kampanyasının yöneticilerinden biri olan Chris Hughes'in en son yarattığı sosyal iletişim platformu Jumo’nun varoluş amacını bu sözlerle açıklıyor. Ana hedefi kar amacı gütmeyen sosyal organizasyonlarla Facebook kullanıcılarını buluşturmak ve insan hakları, çevre, sağlık, açlık gibi günümüzün sorunlarına çözüm amaçlı pozitif atılımlar başlatmak.

Birçok açıdan Facebook Causes platformuna benzeyen sitenin en belirgin farkı haber kaynağı olarak da oldukça etkili bir ortam sunması. Sosyal organizasyonların, günsel sorunlarla ilgili haberlerin ve Facebook’taki diyalogların Jumo gösterge panelinde toplanması kullanıcıların birçok gelişmeden anında haberdar olmasını sağlıyor.

Sistem nasıl çalışıyor? 

Facebook üyeleri, buradaki kullanıcı bilgilerini girdikten sonra Jumo platformunda bir kullanıcı adı alabiliyor ve Amerika’da 501©3 kategorisine giren sosyal organizasyonlara bağışta bulunabiliyor. Kullanıcılar ayrıca profillerini oluştururken seçtikleri ilgi alanlarına göre Jumo gösterge panelinde sosyal organizasyonların haber feed’lerini takip edebiliyor, Facebook’ta paylaşabiliyor ve yorumlarda bulunabiliyor. Kısacası Jumo yardımlaşmayı ve dayanışmayı hedef alan bir sosyal haber ve bağış ortamı olarak diğerlerinden ayrılıyor.

Bu arada kullanıcıların bilgilerini girmeden sitedeki haberleri gözden geçirebiliyor olması Jumo’nun dikkat çeken diğer özelliklerinden biri. Bu yaklaşımın amacı Jumo ana gösterge panelindeki yardım olanaklarıyla ve sosyal amaçlı aktivitelerle platformu rastgele ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekmek ve hesap oluşturmalarını sağlamak.

Jumo’da yaklaşık 3 bin 500 adet kar amacı gütmeyen sosyal organizasyon yer alıyor. Sitenin algoritmi en fazla yorum yapılan ve Facebook’ta beğenilen (Like) haberleri en üst sıralarda gösteriyor. Diğer bir deyişle kullanıcılar ilgilendikleri/destekledikleri sorunu ya da organizasyonu Facebook Connect’te ne kadar paylaşırsa onun diğer kullanıcılar tarafından o kadar fazla görüntülenmesini sağlıyor. Bu da konuyla ilgili paylaşımı ve farkındalığı artırmak anlamına geliyor.

Amaç farkındalığı artırmak

Jumo’nun oldukça kolay üç aşamalı bir kayıt sistemi var. Elbette önce bir kullanıcı adı ve parola belirliyorsunuz. Ardından kültür sanat, eğitim, doğa, hayvanlar, sağlık, insan hakları, barış, siyaset, yoksulluk gibi konulardan kendi ilgi alanınıza girenleri belirliyorsunuz. Bundan sonra Jumo size ilgilendiğiniz konulardaki sosyal organizasyonların listesini sunuyor. Siz o listeden takip etmek ve desteklemek istediğiniz organizasyonları işaretledikten sonra gösterge panelinizde haberler belirmeye başlıyor. Yaptığınız tercihleri bir süre sonra değiştirmeniz, yenilerini eklemeniz ya da takip etmekten vazgeçmeniz mümkün…

Jumo’nun Facebook Connect ile çalışıyor olması zaten Facebook arkadaşınız olan ve Jumo’da hesap oluşturmuş arkadaşlarınızın desteklediği ve takip ettiği organizasyonları takip etmenizi sağlıyor. Ayrıca arkadaşlarınızın aktivitelerini görebiliyor, dilerseniz paylaşarak, beğenerek ya da yorumda bulunarak onları destekleyebiliyorsunuz. Maddi bağış talep etmediği sürece her Jumo üyesinin sosyal organizasyon amaçlı bir profil oluşturması da mümkün. Bağış odaklı organizasyonların ise profil oluşturmak için ‘Organizasyon Kuruluş Numarası’ gibi bir takım yasal bilgileri temin etmesi gerek.

Tabii ki sosyal organizasyonların Jumo’daki profillerini kontrol etme ve değiştirme imkanı var. Sitenin kurucusu Chris Hughes, ana hedefinin Jumo’yu bir yıl içinde bağış toplamaya imkan tanıyan sosyal yardım ve sponsorluk platformu haline dönüştürmek olduğunu söylüyor. Birçok sosyal organizasyonun e-posta yöntemiyle sponsorluk imkanı aradığını, bağış toplamaya çalıştığını, bunun için büyük miktarlarda bütçe ayırdığını ancak yine de bu klasik yöntemlerle sadece belli bir hedef kitleye ulaşabildiğini göz önünde bulundurulduğunda Jumo’nun farkı ortaya çıkıyor. Çünkü Jumo sınırlı bütçeye sahip birçok sosyal organizasyonun geniş kitlelere etkili bir şekilde ulaşmasına imkan tanıyor.

3,5 milyon dolar topladı

Gelelim perde arkasında yaşananlara… Jumo’nun New York’ta yer alan merkes ekibi sekiz kişiden oluşuyor. Ekipte teknoloji, sosyal yardımlaşma, medya iletişimi gibi farklı disiplinlerden uzmanlar yer alıyor. Sitenin finansörleri arasında ise Ford Vakfı, The Knight Vakfı gibi organizasyonların yanı sıra isminin açıklanmasını istemeyen oldukça varlıklı birkaç kişi ve Facebook kurucuları var. Şu ana kadar 3,5 milyon dolar toplayan şirket kullanıcıların yaptığı bağışlar sayesinde bu rakamı kısa sürede birkaç katına çıkarmayı hedefliyor. Ancak Facebook kullanıcılarının yaş ortalamasının ağırlıklı olarak 13-24 arasında olduğunu göz önünde bulundurursak bu rakamın ne olacağıyla ilgili bir öngörüde bulunmak şu an için zor…

2008 yılında Barack Obama kampanyasında özellikle genç hedef kitleye yönelen ve bu sayede hiç de azımsanmayacak bir oranda bağış toplayan Chris Hughes’in Jumo’yu kullanarak oldukça ilginç bağış toplama hareketleri başlatacağı kesin. Bunun yanı sıra sitenin bir diğer önemli tarafı genç kitleleri belli idealler doğrultusunda eyleme sevk etmesi. Facebook kullanıcılarının büyük oranının sahip olduğu zamanın yanı sıra birçoğunun halen eğitimine devam eden meraklı ve öğrenmeye açık bireyler olduğunu dikkate alırsak bu enerjinin yaratacağı sonuçların oldukça etkili olacağı da söylenebilir. Genç kitleler idealleri doğrultusunda çözüm bulmak istedikleri sorunlara odaklanıp yapıcı ve etkili kampanyalar başlatabilir.

Son olarak…

Bu noktada site moderasyonunun dikkat etmesi gereken en önemli nokta organizasyon profillerin takibi ve ne kadar samimi olduğunun gözlenmesi. Çünkü şu anki fonksiyonelliği her kullanıcıya proje profili oluşturabilme imkanı sunuyor. Ayrıca genç kitlenin ‘odaklanma sorunu’ ve çabuk sıkılan yapısı da çözüm bulunması gereken sorunlardan biri olabilir. Sürekli yeni haberlerle değişen Jumo gösterge panelinde kullanıcı olarak bir ya da birkaç amaca odaklanmak ve o doğrultuda yapıcı atılımlarda bulunmak genç Facebook kullanıcısı için uzun vadeli bir aktivite olmayabilir. Chris Hughes’in bu unsurlara getireceği çözümleri ve Jumo’nun göstereceği gelişimi merakla bekliyorum.


PUBLISHED @ Marketing Turkiye